Godziny spędzone na przemyśleniach, setki kartek wyrzuconych, na których rozplanowanie okazało się nie do końca trafne, wypite hektolitry kawy wraz z drugą połówką, a Wy dalej nie jesteście do końca pewni, jak rozmieścić gości, żeby wszyscy byli zadowoleni. Nie ma uniwersalnej metody i nie ma jednego sposobu na to. Każdy gość, każda rodzina jest inna i to Wy najlepiej wiecie, jakie relacje panują w Waszym gronie rodzinnym. Rozmieszczenie gości weselnych nie jest sprawą prostą, ale istnieje kilka patentów, które pomogą Wam rozwiać wszelkie wątpliwości!

Stół prezydialny

Mimo tego, że większość z Was nie zastanawia się nad tym, jak ułożyć najbliższych przy stole pary młodej warto pomyśleć o tym stosunkowo wcześniej. Istnieją dwa sposoby takiego rozmieszczenia. W pierwszym, klasycznym, który zapewne jest Wam najlepiej znany, Para młoda przy swoim stole siedzi wraz z najbliższymi. Mówiąc o najbliższych mamy na myśli rodziców Pani i Pana młodego, oraz świadków. Często zdarza się tak, że jeżeli z którejś strony zaproszona zostaje seniorka czy senior rodu, również zajmują miejsce przy tym stole. Jeżeli chodzi o konkretne rozmieszczenie, to najpopularniejszym jest to, w którym to młodzi siedzą obok swoich rodziców. Wiele par stawia jednak na modyfikację tego układu i siada obok teściów. Schody pojawiają się wtedy, kiedy rodzice Pana lub Pani młodej są po rozwodzie i przychodzą na ślub z nową partnerką. Pamiętać wtedy trzeba o tym, żeby rozmieszczenie nie sprawiło przykrości drugiej strony i nie powodowało skrępowania nowej partnerki któregoś z rodziców. Istnieje również drugie rozwiązanie, które stosowane jest coraz częściej. Młoda para rezygnuje z obecności rodziców przy swoim stole – obok nich siedzą tylko świadkowie lub starostowie. Układ ten nazywany jest nowoczesnym i szybkimi krokami wchodzi na sale ślubne.

Stół prezydialny na weselu

A co z pozostałymi?

Istnieje również zasada która głosi, że od stołu prezydialnego, który niewątpliwie jest najważniejszy, goście powinni być ustawieni w pewnej hierarchii. Na początku, wiadomo, ustawiamy najbliższą rodzinę z obu stron, potem przechodzimy do kuzynostwa, a na samym końcu rozmieszczamy przyjaciół i sąsiadów.

Niewątpliwie ważnym faktem jest to, żeby przed wejściem na sale, gdzie będzie odbywało się przyjęcie, umieścić tablicę, na której zawiśnie dokładne rozmieszczenie – gdzie, kto i przy jakim stole siedzi. Uniknie to zamieszania i niepotrzebnych niedomówień. Oczywiście rzeczą niezbędną jest wcześniejsze przygotowanie winietek i rozmieszczenie ich na stołach. Winietki są również dekoracją, więc swoim wyglądem mogą nawiązywać do motywu lub koloru przewodniego wesela.

Planując rozmieszczenie gości weselnych, warto zapoznać się z zasadami savoir vivre. Mogą one w nieznacznym stopniu ułatwić rozplanowanie miejsc siedzących co nie oznacza, że sprawdzą się w 100%.

Zasada przeplatania – głosi ona, że gości rozmieszczamy następująco:

  • kobieta-mężczyzna-kobieta,
  • małżeństwa powinny siedzieć naprzeciwko siebie,
  • narzeczonych zawsze ustawiamy obok siebie,
  • osoby, które mało się znają, lub nie znają się wcale, powinny usiąść obok siebie,
  • nie należy ustawiać obok siebie osób skonfliktowanych.

Kryteria wiekowe

Jest to chyba jedno z najpopularniejszych kryteriów, jakim kierujemy się podczas rozmieszczania gości. Większość par młodych ustawia obok siebie osoby, które są w przybliżonym wieku. Pomaga to na pewno im w znalezieniu wspólnego tematu i nie powoduje uczucia skrępowania. Warto pamiętać, że jeżeli decydujemy się umieścić osoby starsze przy jednym stole postarajmy się, żeby ustawić je jak najdalej od głośnika czy orkiestry. Hałas na pewno nie będzie dla nich dobrą alternatywą i może sprawić, że szybko zrezygnują z dalszej zabawy.

Stół dla singli?

Podążając za modą zachodnią, coraz częściej i w Polsce można spotkać na przyjęciach weselnych, stół dla singli. Zanim zdecydujecie się na to rozwiązanie warto przemyśleć, czy Wasi goście nie poczują się urażani, że zostali przypisani do takiego stolika. Musimy mieć również na uwadze to, że fakt że ktoś jest singlem nie oznacza, że na wesele nie przyjdzie w towarzystwie np. przyjaciółki czy przyjaciela. Z drugiej strony, rozwiązanie takie na pewno spodoba się osobom, które przyjdą same i będą się obawiały, że nie będą miały z kim się bawić w trakcie przyjęcia. To rozwiązanie jest do subiektywnego rozważenia. To Wy najlepiej wiecie jacy goście pojawią się na przyjęciu i czy taki pomysł sprawi im przykrość czy nie.

Stół dla obsługi

Nie zapominajcie o stole dla obsługi! Zazwyczaj jest on umieszczany w pobliżu orkiestry. Ustawiacie tam wszystkich, którzy zajmują się obsługą Waszego przyjęcia. W skład obsługi przeważnie wchodzi orkiestra, fotograf, kamerzysta i babysitter, jeżeli się na nią zdecydujecie.

Najmłodsi na weselu

W sytuacji, kiedy chcecie stworzyć osobny stolik dla dzieci, koniecznie zadbajcie o opiekunkę lub osobę, która będzie kontrolować zachowanie najmłodszych gości. Chyba nikt nie chce, żeby rodzice zamiast skorzystać z chwili spokoju od swoich pociech ciągle zastanawiali się, czy u nich wszystko w porządku.

Dekoracja stołu

Rodziny – łączyć czy dzielić?

Podejrzewam, że jest to największy dylemat w trakcie usadzania gości. Istnieje pewna wątpliwość, czy rodziny (czyli ludzie, którzy do tej pory się nie znali) powinny siedzieć obok siebie. Większość, układa biesiadników w ten sposób, że rodzinę Pani młodej ustawia obok siebie, a rodzinę Pana młodego razem. Nie jest to złe rozwiązanie, jednak może warto pomyśleć o tym, żeby dać szansę poznania weselnikom. Przecież wszyscy na przyjęciu są po to, żeby cieszyć się Waszym szczęściem. Warto poznać ich ze sobą biorąc pod uwagę fakt, że być może zobaczą się ponownie na innych uroczystościach organizowanych przez Was. Gdyby jednak kolokwialnie pisząc ‘nie zagrało’ między Waszymi rodzinami, warto mieć rozwiązanie awaryjne. Podczas rozmieszczania winietek, umieśćcie rodziny Państwa młodych naprzeciwko siebie. Wtedy, jeżeli nie uda nam się złapać kontaktu z przeciwną rodziną, zawsze w pobliżu będziemy mieli kogoś, z kim jesteśmy spokrewnieni.

Wiele młodych par uważa, że prawidłowe rozmieszczenie gości weselnych było jednym z większych wyzwań w trakcie organizacji wesela. Przecież wszystkim zależy na tym, żeby przyjęcie się udało i pozostały same miłe wspomnienia. Spróbujcie na spokojnie przedyskutować rozmieszczenie z Waszymi rodzicami lub dyskretnie podpytajcie w trakcie rozdawania zaproszeń, w jakim gronie odnalazłby się Wasz gość. Kiedy rozmieszczenie gości uda się Wam na tyle, żeby każdego zadowolić, możecie być pewni, że goście będą zadowoleni w trakcie przyjęcia i będą się świetnie bawić w gronie pozostałych weselników.